لمسه کاری چیست؟

مبلمان لمسه کوبی شده با دوخت دکمه ها یا بافت بخیه‌ای، معمولاً به شکل الماس، بروی کوسن مبلمان یا تشک آن ها انجام می شود. این تکنیک هم ظریف و هم کاربردی است، زیرا برای نگه داشتن مواد الیافی در زیر پارچه مبلی طراحی شده است تا از جابجایی یا جمع شدن آن جلوگیری کند.

طراحی مبلمان لمسه کاری شده برای اولین بار در دهه 1700 در دوران ویکتوریا رایج شد، اما با این حال این سبک قدیمی نیست. این روزها علاوه بر مبل‌های لمسه کوبی شده، مبلمان‌های مختلفی از جمله میزهای عثمانی، نیمکت‌ها و حتی میزهای قهوه‌خوری به خود در دکوراسون های امروزی می‌بالند.

جای تعجب نیست که ظاهر اثاثه یا لوازم داخلی لمسه کوبی مانند همیشه محبوب باقی بماند زیرا این نوع از مبلمان ترکیبی عالی از طراحی شیک و مد روز را به جا می آورد.

لمسه دوزی چیست؟

طرح لمسه دوزی بافت و عمق یک مبلمان را افزایش می دهد. از کاربرد لمسه کوبی مبل می توان به مواردی چون؛ دادن ظاهر و حسی مخملی و مجلل به دکوراسیون داخلی منزل اشاره کرد. لمسه کوبی علاوه بر جذابیت زیبایی، کاربردهای مفیدی نیز دارد.

برای مثال، بالشتک‌های نشیمن‌گاه مبلمان برای خوابیدن دلپذیرتر می‌شود. سانت به سانت رویه مبل را با دوخت و سفت کردن آن با مواد زیرین انجام می دهند تا الیاف و پارچه مبلی آن جابجا نشود و زیبایی آن به هم نخورد.

انواع لمسه دوزی مبل

برای انجام لمسه کوبی باید اطلاعات کامل در مورد آن داشته باشید و انواع آن را بشناسید. انواع لمسه دوزی عبارتند از:

 1. لمسه دوزی دستی
  کار اصلی در این نوع دوخت با دست و به شکل سنتی است. از مزیت ها و معایب اصلی لمسه دوزی دستی وقت گیربودن، عمق بالای لمسه و ظرافت آن است که بافت تمیز لمسه کوبی شده آن نگاه را درگیر خود می کند.
 2. لمسه دوزی با دستگاه
  کار لمسه کوبی که انجام می شود در این نوع از مبلمان دوخت با دستگاه صورت می گیرد. گفتنی است که از معایب دوخت با دستگاه عمر پایین لمسه کوبی آن است که باز می شود و عمق چندانی ندارد.

اموزش لمسه کاری مبل

اگر میخواهید کار لمسه دوزی را برای تولید مبلمان آموزش ببینید، پیشنهاد می کنیم بجای آموزش لمسه کوبی با دستگاه، لمسه کوبی با دست را یاد بگیرید، که مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد . این روش آموزش به شرح زیر است:

گفتنی است تمام مراحل گفته شده در اموزش لمسه کاری مبل استیل هم کاربرد دارد و هیچ تفاوتی با اموزش لمسه کاری مبل راحتی و یا حتی روش لمسه کاری مبل چستر ندارد.

نکات مهم در مورد نحوه لمسه کاری

 1. از مهم ترین اصل لمسه کاری پارچه مبلی بکاررفته در تولید مبل است. پارچه با تراکم پایین ضعف زیادی دارد از جمله اینکه با کشیدن نخ و هنگام لمسه کاری مبل احتمالا با پارگی پارچه روبرو خواهید شد. بهترین پارچه برای لمسه دوزی پارچه هایی با تراکم بین 320 تا 400 است.
 2. در انواع لمسه کاری مبل بهترین نوع اسفنج برای لمسه کوبی، اسفنج یورولوکس ویژه با تراکم 30 و یا 35 کلیویی است. از مزایای این اسفنج کاربرد راحت آن به هنگام استفاده از مبلمان است.
 3. طریقه لمسه کاری مبل شامل کشیدن محکم روکش داخلی و محکم کردن آن با گره یا دکمه است. دکمه ها می توانند نزدیک یا دورتر از هم باشند، اما همیشه به صورت یکنواخت قرار می گیرند و معمولاً یک الگوی الماس روی پارچه ایجاد می کنند. به طور معمول دکمه ها با پارچه مبلی بکار رفته یکسان هستند و یا با پارچه اصلی پوشانده می شوند، اما می توانند به رنگ متضاد برای پانچ هم بکار روند.
 4. لمسه دوزی طرحی است که فراتر از مبلمان کاربرد دارد. تاج تخت خواب ها، مبلمان ناهارخوری، میزهای قهوه خوری و بسیاری دیگر که در دکوراسون پرزرق و برق خانه ما شریک هستند.

مزایای لمسه کاری

 1. به عنوان بهترین گزینه برای عایق صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. سبکی مدرن در انواع مبلمان و درکوراسیون داخلی هم استفاده می شود.
 3. به فضای موردنظر جلوه زیبایی می دهد.
 4. مزایای مهم لمسه کاری مبلمان و انواع دیوارها، انعطاف پذیری بالای آن است
 5. طول عمر بالایی دارد

معایب لمسه کاری

 1. در برابر خراشیدگی و پارگی، مقاومت چندانی ندارد
 2. جنس پارچه ای آن غیرقابل شست و شو است و جنس چرمی آن به صورت استاندارد می توان شست و شو داد
 3. در صورتی که دچار آسیب دیدگی شود، غیرقابل ترمیم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *